یك شركت ژاپنی، روشی هوشمندانه برای مقاوم‌سازی بناها در برابر لرزش‌های مهیب زلزله پیشنهاد كرده است كه می‌تواند جان میلیون‌ها نفر را از خطرات ریزش آوار و خرابی ساختمان در امان نگه دارد.

در این روش ساختمان روی كیسه‌های هوای بزرگی ساخته می‌شود. در زمان لرزش‌های مرگبار زلزله، این كیسه‌های هوا نوعی حالت ارتجاعی در بنا ایجاد می‌كنند كه باعث می‌شود احتمال ریزش مصالح به حداقل برسد.

تحت این شرایط، سازه‌های سنگین با زاویه مشخصی جابه‌جا می‌شود و همین امر از ضریب شكست بنا تا حد زیادی می‌كاهد. لازم به ذكر است كه شكست بنا به دلیل وزن زیاد و عدم انعطاف سازه‌هاست. اگر چنانچه در زمان زلزله، ارتعاشات كمتری به سازه وارد شود، احتمال خطر نیز بسیار كمتر خواهد شد.

سخنگوی شركت، آقای هیروشی هوسودا می‌گوید: تاكنون حدود صد مالك تصمیم گرفته‌اند كه از این تجهیزات در بناهای خود استفاده كنند. كاركرد این سیستم به این صورت است كه در زمان وقوع زلزله، سنسورها اولین ارتعاشات را ثبت می‌كند و باعث فعال‌شدن كمپرسور می‌شود. كمپرسور مربوطه هوا را وارد كیسه‌هایی می‌كند كه زیر ساختمان جاسازی شده‌ است.

تمام این كارها مدت كمتر از یك ثانیه انجام می‌شود. هوایی كه به كیسه‌ها پمپاژ می‌شود كافی است تا كل بنا و سازه را از پی بلند كند. البته بدیهی است كه بنا به هیچ‌وجه از فونداسیون جدا نمی‌شود و این فاصله از پیش در بنا دقیقاً محاسبه شده است.

میزان جابه‌جایی فقط سه سانتی‌متر است و تا زمانی كه زلزله قطع نشده كماكان بنا در همان وضعیت باقی می‌ماند.

این سیستم سوپاپ یا دریچه اطمینانی دارد كه میزان هوایی را كه باید به كیسه‌های هوا پمپاژ شود، تنظیم می‌كند.

میزان هوا باید دقیقاً مشخص باشد تا كل سازه همچنان عمود بر زمین و در حالت ایستایی قرار گیرد. لازم به یادآوری است چنانچه محاسبات درست نباشد، كل بنا با خطر ریزش مواجه خواهد شد.

آزمایشات نشان می‌دهد كه این سیستم می‌تواند ساختمان را در زمانی كه فونداسیون و زمین در حال لغزش است، استوار و پابرجا نگه دارد. چنین شرایطی تنها برای چند ثانیه دوام دارد و اگر بنا در این زمان دچار شكست نشود، پس از آن نیز مشكلی به‌وجود نخواهد آمد.

پس از آن كه سنسورها تشخیص دادند تكان‌های مهیب زلزله خاتمه پیدا كرده،‌هوای موجود در كیسه‌های هوا كم‌كم خارج می‌شود و بنا دوباره به وضع اول بازمی‌گردد. یك مورد مهم دیگر مواد تشكیل‌دهنده كیسه‌های هواست كه باید وزن بسیار زیاد ساختمان را تحمل كند.

تاكنون نوع و تركیبات مواد تشكیل‌دهنده به رسانه‌ها اعلام نشده و گمان می‌رود این موضوع از جمله اسرار فناوری این شركت است و هیچ‌گاه فاش نشود.

برآوردها حاكی از آن است كه نصب این سیستم جدید حدود 60 میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت. بسیاری معتقدند كه این سیستم جدید نسبت به سایر تكنیك‌هایی كه تاكنون ارائه شده‌، ارزان‌تر و كارآمدتر است. آقای هوسودا اعلام كرده هزینه نگهداری و تعمیر این سیستم به طور قابل توجهی كم است و در ضمن شركت برای ده سال، آن را گارانتی می‌كند.

ژاپن به عنوان یك كشور زلزله‌خیز مدت‌هاست كه روی چنین طرح‌هایی فعالیت می‌كند. طرح‌هایی از این دست پس از انجام تمام آزمایش‌های لازم به كار بسته می‌شود و ساختمان‌های آسیب‌پذیر نظیر بیمارستان‌ها و مدارس نیز در این میان از اولویت اجرایی بالاتری برخوردار است.