وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی 92-91 پیامی صادر كرد.

  به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن كامل این پیام بدین شرح است،

   نسیم پائیزی طبیعت، عطر جان فزای بهار تعلیم و تربیت را در سرزمین سلمان پارسی آن صحابی سرافراز نبی اكرم (ص) پراكنده می كند


 و حیاتی تازه همراه با شور و نشاط در كالبد كودكان و نوجوانان این مرز و بوم می دمد . مدارس غبار تعطیلی تابستانه را از چهره زدوده ، فرش زرین خود را زیر پای طالبان علم و دانش و معرفت پروردگار می گسترانند تا معلمان متعهد ودلسوز با نور هدایت خویش سرود حق طلبی، دلدادگی ، مهر ورزی ، ولایتمداری ، اعتماد به نفس را در گوش جان آنان ترنم نموده ، آنان را به سوی فتح قله های رفیع دانش و معنویت خود شناسی و خدا شناسی و كسب مراتبی از حیات طیبه رهنمون گردند . بویژه آنكه تقارن این ماه با هفته دفاع مقدس حلاوت آن را دوچندان ساخته كه یادآور مجاهدت ،ایثار گری و دلاور مردی های قریب 40 هزار دانش آموز و فرهنگی است كه مسیرتعلیم وتربیت اسلامی را به درستی پیموده‌ و جان شیرین خویش در طبق اخلاص نهاده تقدیم جانان نمودند تا من و شما در محیطی امن و آرام به تعلیم و تعلم پردازیم ، سال  تحصیلی نو به سبب برخورداری از ویژگی های منحصر به فرد از اهمیت خاصی برخوردار بوده و از سال های گذشته متمایز گشته است، كه به برخی از این ویژگی ها اشاره می گردد :

  1- تصویب ، رونمایی و صدور دستور اجرای سند تحول بنیادین نظام آموزشی كه برای اولین بار در طول تاریخ آموزش و پرورش از سندی جامع و ماندگار به مثابه قانون اساسی برخوردار گردیده كه اجرای بند به بند آن به صورت دقیق از مطالبات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است كه با الهام از مبانی ارزشمند اسلامی تدوین شده و تربیت انسانی وارسته و كسب اقتدار و مرجعیت علمی در جهان را در افق 1404 هدف قرار داده است.

  2- تاسیس دانشگاه جامع فرهنگیان و 64 پردیس استانی آن كه با هدف ارتقای منزلت و صلاحیت های حرفه ای و مرجعیت علمی و اجتماعی معلمان ، به روز رسانی دانش ، بینش و مهارت معلمان و تربیت معلمانی آگاه ، متعهد ، مسئولیت پذیر در تراز جمهوری اسلامی ایران .

  3- استقرار نظام آموزشی جدید و افزایش طول دوره آموزشی ابتدایی به 6 سال با توجه به انعطاف و تربیت پذیری دانش آموزان دوره ابتدایی كه به اعتقاد اكثر صاحب نظران دوران شكل گیری شخصیت است و افزایش كارآیی درونی و اثر بخشی دوره ابتدایی با توجه به همخوانی و هماهنگی ساختار با مراحل رشد و یادگیری كودكان و افزایش ضریب ماندگاری آموخته های دانش آموزان و آموزش مهارت های زندگی و جایگزینی شیوه های تدریس پژوهش محور به جای شیوه های حافظه پرور .

  4- حاكمیت رویكرد تربیت قرآنی با توسعه مدارس قرآنی ، راه اندازی كرسی های تلاوت و تفسیر قرآن كریم در مدارس و افزودن یك ساعت آموزش قرآن كریم در تمام پایه های دوره ابتدایی .

  5- توسعه مراكز استعداد های درخشان ، مدارس نمونه دولتی شاهد و ایثارگران با هدف ایجاد زمینه رشد و شكوفایی استعداد های برتر، تامین عدالت آموزشی وتكریم فرزندان معزز شهدا و ایثارگران

  6- راه اندازی مجتمع های آموزشی و پرورشی روستایی و عشایری و شهری با هدف توسعه عدالت آموزشی و ایجاد فرصت برابر و هم افزایی علمی و استفاده حد اكثری از ظرفیت های موجود در مدارس اقماری .

  7- ساماندهی زمان آموزشی در مدارس با هدف ایجاد زمینه مناسب حضور بیشتر و بهره گیری دانش آموزان از كانون گرم خانواده و اغنای عاطفی آنان و ایجاد فرصت نوسازی، به روز و ارتقای دانش و مهارت های شغلی و حرفه ای برای معلمان

  8- توسعه متوازن رشته های فنی و حرفه ای با هدف خود اتكایی علمی و صنعتی كشور در راستای تحقق منویات مقام عظمای ولایت مبنی بر تولید ملی ، حمایت از كار و سرمایه ایرانی .

  9- راه اندازی مدارس تخصصی ورزش ، ساخت سالن های ورزشی و استخر شنابا هدف تقویت ورزش حرفه ای كشور و نیل به جایگاه برتر منطقه و اجرایی شدن طرح های آموزش شنا ، ژیمناستیك ، طناورز، دو ومیدانی و... با توجه به شعار عقل سالم در بدن سالم و تامین سلامت بدن در گرو ورزش همراه با نشاط و تعالی خواهد بود . كسب مدال های رنگارنگ دانش آموزان جمهوری اسلامی ایران در عرصه های بین المللی تنها بخشی از دستاوردهای این رویكرد است .

  10- تالیف كتب درسی پایه ششم و تغییر محتوای كتب درسی پایه دوم بر مبنای راهبرد های سند تحول بنیادین با رویكرد تفكر محوری و پژوهش محوری. و این همه در سایه عنایات حق تعالی و همدلی و هماهنگی و هم افزایی همكاران گرامی در سراسر كشور فراهم گردیده است.

   در خاتمه برخود لازم می دانم از تمامی تلاش ها، مساعدت ها وهمراهی های مسئولان خدمتگزار در بخش‌های مختلف فرهنگی كشور، بویژه فرهنگیان و خانواده های محترم آنان كه در طول سال تحصیلی گذشته زمینه رشد و شكوفایی استعداد و توانمندی های كودكان و نوجوانان این مرز و بوم را فراهم ساخته اند ، تشكر نموده وازخداوند منان درخواست نمایم توفیق بهره گیری از این خدمات ارزشمند را درسال تحصیلی جدید نیز به نظام تعلیم وتربیت جمهوری اسلامی ایران عنایت فرماید. زینت بخش برنامه مهر امسال پاسخ دندان شكن فرهنگیان و دانش آموزان عزیز به توطئه و توهین آمریكائی - صهیونیستی بر علیه فخر عالم بشریت، حضرت محمد مصطفی (ص) می باشد كه با شعار حبیبی یا رسول الله .... ، اشهد ان محمد رسول الله ...، مرگ بر آمریكا و مرگ بر اسرائیل شكوه اقتدار ایران اسلامی را به رخ استكبار جهانی خواهند كشید .